Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ημερομηνία εγγραφής : 27/10/2012
07112012
Όλα ανοι«Χ»τά

Σαλκε-Αρσεναλ 2-2 Arsenal_schalke

Η Άρσεναλ προηγήθηκε 2-0 στην «Βέλτινς Αρένα», όμως η Σάλκε κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελικό 2-2, με το αποτέλεσμα να τα αφήνει όλα ανοιχτά και να βολεύει τον... Ολυμπιακό.

Η Άρσεναλ βρέθηκε να προηγείται 2-0 στο 26' εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά λάθη της Σάλκε, όμως οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν, πίεσαν και το γκολ του Χούντελαρ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αποδείχθηκε πολύ σημαντικό. Οι Γερμανοί ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, πίεσαν για τη νίκη μέχρι το τέλος, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 67' με τον Φαρφάν, όμως οι «κανονιέρηδες» άντεξαν και τελικά έφυγαν ικανοποιημένοι από το Γκελζενκίρχεν με τον βαθμό...

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο παινχίδι, όμως στο 18' πλήρωσαν τα τραγικά λάθη τους στην άμυνα... Ο Νοϊστάντερ έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Ζιρού πήρε την μπάλα, ο Χέβεντες τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή, όμως ο Γουόλκοτ ήρθε από πίσω να κερδίσει την κόντρα και να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή τους ματς και να φτάσει τα 50 με την Άρσεναλ. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους Λονδρέζους, καθώς στο 26' ο Ποντόλσκι έβγαλε τη σέντρα και ο Ζιρού με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0 για να πετύχει το πρώτο του γκολ στο Champions League!

Το γκολ του Χούντελαρ, όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αποδείχθηκε πολύ σημαντικό. Ο Χόλτμπι έδωσε την ασίστ και ο Ολλανδός με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μανόνε για το 1-2, που έβαλε τη Σάλκε ξανά στο παιχνίδι για να σκοράρει και στις 4 πρώτες αγωνιστικές του Champions League. Με το ξεκίνημα της επανάληψης Ζιρού και Χούντελαρ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, ενώ ακολούθησε μία αμφισβητούμενη φάση, όταν ο Ποντόλσκι έδειχνε έτοιμος να σκοράρει, όμως το παιχνίδι σταμάτησε, καθώς ο Χέγκερ ήταν τραυματισμένος στο έδαφος... Έτσι, στο 67' ήρθε ο Φαρφάν να κάνει το δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε στον Βερμάελεν (είχε ούτως ή άλλως πορεία προς τα δίχτυα) και η Σάλκε έφερε το παιχνίδι στα ίσα!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, οι «κανονιέρηδες» προσπάθησαν να χτυπήσουν το παιχνίδι στην αντεπίθεση και αφού άντεξαν στην πίεση ήταν εκείνοι που έχασαν την σημαντικότερη ευκαιρία με τον Γουόλκοτ στις καθυστερήσεις, με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος. Αυτή, μάλιστα, ήταν μόλις η 2η φορά στο Champions League, που η Άρσεναλ δεν κερδίζει ενώ έχει πάρει πλεονέκτημα δύο τερμάτων μετά το 2000 (με Μπάγερν)...

Σάλκε (Χουμπ Στέφενς): Ούνερσταλ, Ουτσίντα (25' Χέγκερ - 66' Παπαδόπουλος), Χέβεντες, Μάτιπ, Φουκς, Τζόουνς, Νοϊστέντερ, Χόλτμπι (90+3' Μπαρνέτα), Άφελαϊ, Φαρφάν, Χούντελαρ

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Μανόνε, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Βερμάελεν, Αρτέτα, Γουίλσιρ, Καθόρλα (90' Κοκλέν), Γουόλκοτ, Ποντόλσκι (90+1' Αντρέ Σάντος), Ζιρού.